The Links

The Teams

Playoffs

The Players

The Coaches

The Polls

SC History Site

 

 

South Carolina High School Champions

2015 Fort Dorchester Northwestern South Pointe Dillon Southside Christian
Abbeville Lamar
2014 Hillcrest Spartanburg South Pointe Dillon Christ Church
Timberland Hunter Kinard Tyler
2013 Dutch Fork Northwestern Myrtle Beach Dillon Hunter Kinard Tyler
        Batesburg-Leesville Christ Church
2012 Gaffney Greenwood Hartsville Dillon Cross
        Bishop England Christ Church
2011 Byrnes Goose Creek South Pointe Timberland Abbeville
        Bishop England Christ Church
2010 Byrnes Northwestern Myrtle Beach Central Abbeville
2009 Dorman Berkeley Clinton Dillon Chesterfield D1
          Scotts Branch (D2)
2008 Byrnes South Pointe Myrtle Beach Dillon Chesterfield (D1)
          Scotts Branch (D2)
2007 Byrnes Clover Wilson Cheraw Chesterfield (D1)
          Blackville Hilda (D2)
2006 Gaffney Greenwood  Blythewood Cheraw Carvers Bay (D1)
          Lake View (D2)
2005 Gaffney Byrnes Strom Thurmond Batesburg-Leesville Blackville Hilda
2004 Rock Hill Byrnes Belton Honea Path Broome Lamar
2003 Gaffney Byrnes Greer Central Lamar
2002 Rock Hill Byrnes Union Carvers Bay Lamar
2001 Spartanburg Marlboro Co. Camden Silver Bluff Ninety-Six
2000 Dorman Greenwood Union Silver Bluff Ninety-Six
1999 Stratford Greenwood Union Batesburg-Leesville Timmonsville
1998 Summerville Marlboro Co. Daniel Emerald Lewisville
1997 Gaffney Walterboro Fairfield-Central Central Lake View
1996 Spartanburg Berkeley Fairfield-Central Abbeville Lewisville
1995 Spartanburg Union Daniel Batesburg-Leesville Blackville-Hilda
1994 Spartanburg Berkeley Greer Swansea Choppee
1993 Northwestern Richland NE Cheraw Swansea Johnsonville
1992 Gaffney Aiken Daniel Swansea Timmonsville
1991 Spartanburg Laurens Daniel Silver Bluff (D1) Great Falls (D1)
        Abbeville (D2) Lake View (D2)
1990 Sumter Union Camden Silver Bluff (D1) Jonesville
1990       Bamberg-Eh (D2)  
1989 Northwestern North Augusta Greer Central Lake View
1988 Spring Valley Hartsville Manning Barnwell Blackville-Hilda
1987 Sumter Hartsville Clinton Barnwell Lewisville
1986 Summerville Byrnes York Silver Bluff Lewisville
1985 Gaffney Hillcrest Clinton Mid-Carolina East Clarendon
1984 Summerville Laurens Myrtle Beach Woodruff Blackville-Hilda
1983 Summerville Laurens Myrtle Beach Woodruff Blackville-Hilda
1982 Summerville Middleton Byrnes Ninety-Six Ware Shoals
1981 Berkeley Hartsville Myrtle Beach Abbeville Lake View
1980   Irmo Myrtle Beach Woodruff Williston-Elko
1979   Summerville Cheraw Batesburg-Leesville Williston-Elko
1978   Summerville Clinton Woodruff Whitimire
1977   Eastside Clinton Woodruff Christ Church
1976   Greenwood Byrnes Woodruff Blacksburg
1975   Spring Valley Clinton Woodruff Swansea
1974   Spring Valley James Island Chapin Swansea
1973   Spring Valley Fort Johnson Chapin McColl
1972   Easley Clinton Bishopville North
1971   Orangeburg-Wikl. Abbeville Lake View Lockhart
1970   Lower Richland Palmetto Lake View Blackville
1969   Edmunds Summerville Winnsboro Williston-Elko
1969 (AA)   Wilkinson Westside Webber Carver
1968   Greenwood James Island Strom Thurmond St. John's (JI)
Early Days of HSL  (1932-1967) - Regional Control 
  CLASS 3A CLASS 2A CLASS A CLASS B CLASS C
1967 Eau Claire Easley Lower Richland Allendale-Fairfax Heath Springs
1966 Brookland-Cayce Daniel Pendleton Kershaw Elloree
1965 Gaffney Woodruff Lower Richland East Clarendon Elloree
1964 Gaffney Camden Ware Shoals Kershaw Norway
1963 Gaffney Chester Saluda Bamberg Norway
1962 Greenville Easley Saluda Ninety Six St. Stephen
1961 Greenwood North Augusta Lake View East Clarendon Cameron
1960 Gaffney Orangeburg Berkeley Swansea Elloree
1959   Lancaster Winnsboro Johnston Furman
1958   North Augusta Winnsboro St. Matthews St. John's
1957   Camden Woodruff Johnston Springfield
1956     Woodruff Summerville Elloree
1955     St. Andrews Summerville St. John's
1954     Mullins Barnwell Norway
1953     Mullins Olympia St. John's
1952     Pickens St. Andrews Central
1951     Aynor Kershaw Central
1950     Lexington Moultrie Heath Springs
1949     Lexington Summerville Central
1948     Lexington Summerville McCormick
1947     Dillon   Blackville
1946       Mullins St. Stephen
1945     Honea Path Beaufort Monetta
1944       Mullins St. Paul's
1943       Olympia  
1942 World War 2        
1941       Saluda Thornwell
1940       Kingstree Hillcrest
1939       Clinton Epworth Orph.
1938       Lake View Epworth Orph.
1937     Easley Honea Path Epworth Orph.
1936     Chester Camden St. Paul's
1935     Chester Beaufort Epworth Orph.
1934     Gaffney Great Falls Epworth Orph.
1933 Flu Epidemic        
1932     Spartanburg Chester Ninety Six
 
Pre SCHSL Involvement (1916 - 1931) - No Rules Set
  CLASS A CLASS B      
1931 Gaffney / Orangeburg Camden      
  (Co Champs)        
1930 Columbia Chester      
1929 Gaffney
1928 Gaffney        
1927 Gaffney        
1926 Columbia        
1925 Columbia        
1924 Columbia        
1923 Thornwell        
1922 Charleston        
1921 Charleston        
1920 Charleston        
1919 Florence        
1918 Florence        
1917 Florence        
1916 Florence