State Title Winners

State Title Winners

Year Class 5A Class 4A Division 1 Class 4A Division 2 Class 3A Class 2A - Divison 1 Class 2A - Divison 2 Class A - Divison 1 Class A - Divison 2 Class B Class C
2019
2018 Dutch Fork Myrtle Beach Chester Abbeville Green Sea Floyds
2017 Dutch Fork South Pointe Dillon Abbeville Lamar
2016 Dutch Fork South Pointe Chapman Abbeville Lake View
2015 Fort Dorchester Northwestern South Pointe Dillon Abbeville Southside Christian Lamar
2014 Hillcrest Spartanburg South Pointe Dillon Timberland Christ Church Hunter Kinard Tyler
2013 Dutch Fork Northwestern Myrtle Beach Dillon Batesburg-Leesville Hunter Kinard Tyler Christ Church
2012 Gaffney Greenwood Hartsville Dillon Bishop England Cross Christ Church
2011 Byrnes Goose Creek South Pointe Timberland Bishop England Abbeville Christ Church
2010 Byrnes Northwestern Myrtle Beach Central Abbeville
2009 Dorman Berkeley Clinton Dillon Chesterfield D1 Scotts Branch (D2)
2008 Byrnes South Pointe Myrtle Beach Dillon Chesterfield (D1) Scotts Branch (D2)
2007 Byrnes Clover Wilson Cheraw Chesterfield (D1) Blackville Hilda (D2
2006 Gaffney Greenwood  Blythewood Cheraw Carvers Bay (D1) Lake View (D2)
2005 Gaffney Byrnes Strom Thurmond Batesburg-Leesville Blackville Hilda
2004 Rock Hill Byrnes Belton Honea Path Broome Lamar
2003 Gaffney Byrnes Greer Central Lamar
2002 Rock Hill Byrnes Union Carvers Bay Lamar
2001 Spartanburg Marlboro Co. Camden Silver Bluff Ninety-Six
2000 Dorman Greenwood Union Silver Bluff Ninety-Six
1999 Stratford Greenwood Union Batesburg-Leesville Timmonsville
1998 Summerville Marlboro Co. Daniel Emerald Lewisville
1997 Gaffney Walterboro Fairfield-Central Central Lake View
1996 Spartanburg Berkeley Fairfield-Central Abbeville Lewisville
1995 Spartanburg Union Daniel Batesburg-Leesville Blackville-Hilda
1994 Spartanburg Berkeley Greer Swansea Choppee
1993 Northwestern Richland NE Cheraw Swansea Johnsonville
1992 Gaffney Aiken Daniel Swansea Timmonsville
1991 Spartanburg Laurens Daniel Silver Bluff (D1) Abbeville (D2) Great Falls (D1) Lake View (D2)
1990 Sumter Union Camden Silver Bluff (D1) Bamberg-Eh (D2) Jonesville
1989 Northwestern North Augusta Greer Central Lake View
1988 Spring Valley Hartsville Manning Barnwell Blackville-Hilda
1987 Sumter Hartsville Clinton Barnwell Lewisville
1986 Summerville Byrnes York Silver Bluff Lewisville
1985 Gaffney Hillcrest Clinton Mid-Carolina East Clarendon
1984 Summerville Laurens Myrtle Beach Woodruff Blackville-Hilda
1983 Summerville Laurens Myrtle Beach Woodruff Blackville-Hilda
1982 Summerville Middleton Byrnes Ninety-Six Ware Shoals
1981 Berkeley Hartsville Myrtle Beach Abbeville Lake View
1980 Irmo Myrtle Beach Woodruff Williston-Elko
1979 Summerville Cheraw Batesburg-Leesville Williston-Elko
1978 Summerville Clinton Woodruff Whitimire
1977 Eastside Clinton Woodruff Christ Church
1976 Greenwood Byrnes Woodruff Blacksburg
1975 Spring Valley Clinton Woodruff Swansea
1974 Spring Valley James Island Chapin Swansea
1973 Spring Valley Fort Johnson Chapin McColl
1972 Easley Clinton Bishopville North
1971 Orangeburg-Wikl. Abbeville Lake View Lockhart
1970 Lower Richland Palmetto Lake View Blackville
1969 Edmunds Summerville Winnsboro Williston-Elko
1968 Greenwood James Island Strom Thurmond St. John's (JI)
1967 Eau Claire Easley Lower Richland Allendale-Fairfax Heath Springs
1966 Brookland-Cayce Daniel Pendleton Kershaw Elloree
1965 Gaffney Woodruff Lower Richland East Clarendon Elloree
1964 Gaffney Camden Ware Shoals Kershaw Norway
1963 Gaffney Chester Saluda Bamberg Norway
1962 Greenville Easley Saluda Ninety Six St. Stephen
1961 Greenwood North Augusta Lake View East Clarendon Cameron
1960 Gaffney Orangeburg Berkeley Swansea Elloree
1959 Lancaster Winnsboro Johnston Furman
1958 North Augusta Winnsboro St. Matthews St. John's
1957 Camden Woodruff Johnston Springfield
1956 Woodruff Summerville Elloree
1955 St. Andrews Summerville St. John's
1954 Mullins Barnwell Norway
1953 Mullins Olympia St. John's
1952 Pickens St. Andrews Central
1951 Aynor Kershaw Central
1950 Lexington Moultrie Heath Springs
1949 Lexington Summerville Central
1948 Lexington Summerville McCormick
1947 Dillon Blackville
1946 Mullins St. Stephen
1945 Honea Path Beaufort Monetta
1944 Mullins St. Paul's
1943 Olympia
1942 World War 2 World War 2 World War 2 World War 2 World War 2 World War 2 World War 2
1941 Saluda Thornwell
1940 Kingstree Hillcrest
1939 Clinton Epworth Orph.
1938 Lake View Epworth Orph.
1937 Easley Honea Path Epworth Orph.
1936 Chester Camden St. Paul's
1935 Chester Beaufort Epworth Orph.
1934 Gaffney Great Falls Epworth Orph.
1933 Flue Epidemic Flue Epidemic Flue Epidemic Flue Epidemic Flue Epidemic Flue Epidemic Flue Epidemic
1932 Spartanburg Chester Ninety Six
1931 Columbia Chester
1930 Gaffney
1929 Gaffney
1928 Gaffney
1927 Columbia
1926 Columbia
1925 Columbia
1924 Thornwell
1923 Charleston
1922 Charleston
1921 Charleston
1920 Florence
1919 Florence
1918 Florence

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *